2016. január 28., csütörtök

Sütő tisztítása házilag

       Hát ez igazi kihívás volt...Egyik anyuka osztotta meg ezt a cikket, és kérdezte, hogy ténleg működik-e ez a módszer. Kaptam az alkalmon, és nekiláttam a cikk szerint kitakarítani a sütőt.
Adott volt egy eléggé elhanyagolt sütő, tehát nem havonta volt "karbantartva", és elszántság.
     Hogy működött-e? Olvass tovább és megtudod...:)


Így nézett ki a sütő előtte:









  • Előző este 2 csomag szódabikarbonátot kevés vízzel elkavartam, hogy lágy masszát kapjak. Ezzel bekentem jól a sütő oldalát. Hagytam legalább 12 órát.

  • Másnap vettem egy vizes rongyot, és áttöröltem, ahogy a cikk írta. Kételkedtem, hogy bármit is használni fog egy kis törölgetés. Hát használt, meg merem kockáztatni kimondani, hogy nagyon is sokat. De :( az én koszos sütőmnek ennyi nem lett volna elég. Aki ápolja, és rendszeresen takarítja, annak egyből leviszi a koszt. Így nézett ki az egyszerű letörlés után, azért eléggé leszedte:

  • Szóval ezek után befújtam még mindenhol ecettel, és dörzsi szivaccsal álltam neki súrolni. Súroltam én fél napot, de rájöttem, ezen a sütőn már semmi sem segít. Tisztának tiszta lett, de a több éves lerakódás az már örökre ott marad. Itt a végeredmény:
    A pöttyök a külső felén vannak, az utána lett letakarítva

    A hátsó részről nem jött le
  • A sütő rácsát is megpróbáltam ezzel a módszerrel, éjjelre ott hagytam szódabikarbónátba és ecetbe áztatva. Nem segített, de ahol teljesen ellepte a keverék, ott jobban lejött. Szóval szerintem ha beletesszük egy nagy tálba, kádba (nekem ez kimaradt), hogy teljesen ellepje a keverék, és áztatjuk egy éjszakán át, lehet csodát tenne.
  • A sütő külső felével már több sikerrel jártam, igaz ráment egy reggelem. Itt sem használtam mást mint a fenti kombinációt, meg pár fapálcikát, hogy az elérhetetlen helyekről felkaparjam a zsírréteget, egy dörzsit. Majd a végén, inox sütőről lévén szó, az egészet áttöröltem egy ecetes tiszta ronggyal, hogy csillogjon.



  • Summa summarum: A módszer működik, de nem a reménytelen eseteknél, és azért egy "ronggyal való áttörlés" nem elég neki, oda kell tenni a csontot, és rendesen sikálni...:) Na meg 2 kanál szódabikarbonát sem fog csodákat művelni, kell belőle egy rendes adag...
  • Itt is beigazolódott, ha rendszeresen takarítjuk az otthonunk minden zeg-zugát, nem megy majd rá 2 napunk, hogy egy sütőt megtisztítsunk. Szóval, hajrá csajok, és vegyük fel a havi teendői listánkra a sütő tisztítását is.

2016. január 23., szombat

8 ok amiért érdemes szervezettnek lenned! Letölthető napi tervező!


   

      Nem tudom ti hogy vagytok vele, de én ha nem tervezem meg a napom, a hetem, az életem, teljesen el vagyok tévedve. Látom, hogy a ház például egy káosz, de nem tudom, hol kezdjek neki, közben a kicsi manó is ott van, aki mellett ha nem tervezed meg minden szabad 10 percedet, a fejedre nőnek a dolgok. Hát így szokott megesni, hogy közben a fejére állnak a dolgok, aztán látom a nagy rendetlenséget, és tanácstalanságomban arra a döntésre jutok, hogy majd holnap akkor frissen megcsinálok mindent....Hát ez a baj! Mert holnap sem lesz több időm , az biztos, és szépen betemetnek a tennivalók, és még frusztráltabb leszek.
    Viszont mikor megtervezem az egész napom, minden gördülékenyen megy, még akkor is, ha nem tudok mindent véghezvinni. Nagyon fontos, hogy kisgyerek/ek mellett átgondoljuk, és pontosan megszervezzük a munkánkat. Tudjuk, hogy körülbelül mikor fog aludni, akkor mit tudunk csinálni (nyilvánvalóan nem akkor fogunk porszívózni), mikor és mennyi időt van el magában (ez nem több mint 15 perc), mikor esetleg ki tudunk menni a szobából is, aztán ha megunja magát kivihetjük például a konyhába a székébe, hogy figyeljen minket. Aztán jön a nyűgölődés, etetés, altatás, mikor csak rá tudunk figyelni, s ha elaludt, újra igyekezhetünk valamit csinálni...:) Én például ki szoktam használni, hogy akkor tusolok mikor kezd nyűgös lenni, mert valamiért olyan csendben , figyelmesen üldögél míg tusolok...:D

Itt van még 8 ok, miért jó, ha megszervezzük a napjainkat?!


  1. Egyensúlyban lesz az életed! Képes leszel lecsökkenteni az időt a szükséges dolgok elvégzésére (takarítás, főzés, bevásárlás), és több időd lesz olyan fontos dolgokra mint a család.
  2. Eredményesebb leszel! Jobban tudsz koncentrálni, fókuszálni, így több dolgot végzel el kevesebb idő alatt.
  3. Pénzt spórolsz! Ha megtervezed a heti menüt, bevásárlást, nem utolsó pillanatban vásárolsz össze olyan dolgokat, amik talán nem is kellenének, mert ha egyszer lemész az üzletbe, biztos egyebet is megveszel.
  4. Jobban tudod kezelni az idődet, és fontossági sorrendbe rakni a napi teendőidet. Ha határidőt szabsz, jobban haladsz a munkáddal!
  5. Csökkented a limlomokat, kacatokat. A legtöbbünk túl sok mindent birtokol, és még mindig csak gyűjtögetünk, ami még több felesleges kacathoz vezet. Ha tisztában vagy vele mi minden van a házban, képes leszel felismerni, mi az amire igazán szükséged van, és mi az amire nem.
  6. A szervezettség segít megfogalmazni és elérni saját céljaidat. Minden este szánj rá 10 percet, hogy átgondold, milyen teendőid vannak másnapra, és mit szeretnél elérni.
  7. Hamarabb végzel a dolgaiddal, mert minden a helyén van. Nem leszel késésben, ha megszervezed az időd.
  8. Több helyed lesz a lakásban, mert ha rendbe teszed a fiókokat, szekrényeket, sok hely felszabadul.
     A szervezettség (ugyanúgy mint a diéta) egy életforma kell legyen. Ha ki szeretnéd használni az előnyeit, neki kell kezdened, méghozzá most. Rengeteg hely van a lakásban, amit rendbe kell tenni, lomtalanítani kell. Meg kell szervezned a költségvetésedet, a mindennapjaidat, az életed. Sokkal sikeresebb leszel, kevesebb idő alatt! 
     Ti hogy álltok a szervezéssel? :)
Egy kis segítségként töltsd le ezt a napi tervezőt, és máris szervezettebben indul a holnapod! Katt a képre a letöltésért!


Bevásárlólista írása

 

 
    A múlt héten arról írtam, miért jó ha előre megtervezzük a jövőheti menüt...


    A képre kattintva ingyen letöltheted a heti menü összeállításához szükséges listát, nyomtasd ki, töltsd ki, tedd a hűtőre egy mágnessel, és máris szervezettebben indul a heted.
   Ha megvagyunk a menü összeállításával, és kigondoltuk mi mindenre van szükségünk, megírhatjuk a bevásárló listát.

 Hogyan állítsuk össze a listát, hogy időt és pénzt spóroljunk az üzletben?
  1. Először is csináljunk leltárt. Nézzük meg, milyen alapanyagok vannak már otthon, így biztosan nem vásárolunk duplán.
  2. Én úgy írom össze a listát, hogy már tudom, hogy az üzletben ahová járok, mi hol található meg, így abban a sorrendben írom fel az alapanyagokat, ahogyan megtalálhatóak az üzletben. Általában a zöldségek, gyümölcsök vannak elől, utána pékáruk, tejtermékek, húsok és végül a háztartási cikkek.
  3. Tartsuk magunkat a listához, ami nincs rajta az nem is kell, még ha ott meg is kívánjuk. Ja, és soha ne menjünk éhesen vásárolni! :)
  4. Nem utolsó sorban ne felejtsük el a listát...velem sokszor előfordul, hogy otthon hagyom, így most mikor összeírom, rögtön beleteszem a táskámba.
    A képre kattintva töltsd le ezt a bevásárlólistát (egy papíron 2 db található), amit csoportokra osztottam, így jobban átlátható.


2016. január 21., csütörtök

Hogyan varázsoljuk újjá az evőeszközöket?

   

    Idővel minden evőeszköz kicsit megfakul, megszürkül, és ha minden mosogatásnál nem súroljuk meg jól, bizony ilyen csíkok , elszíneződések alakulnak ki rajta.
    Most megmutatom, hogyan lesznek újra fényesek, tiszták az evőeszközök. Erre elég ha évente, esetleg félévente szánunk egy kis időt, így bármikor vendégek elé is bátran kitehetjük.

Amire szükségünk van:

  • szódabikarbóna
  • alumíniumfólia
  • egy tepsi
  • fővő víz
  1. Vegyünk egy tepsit, tegyünk bele egy alumíniumfóliát (ezt azért, mert állítólag "leszívja" az elszíneződést) , rakjuk rá az evőeszközöket egymásmellé, így nem fog beleférni mind, de megismételjük a műveletet ahányszor szükséges.
  2. Szórjunk rá egy kanál szódabikarbonátot és egy kanál sót.
  3. Fővő vízzel töltsük fel amennyire ellepi, hagyjuk 30 percet-1 órát.
  4. Vegyük ki, öblítsük le tiszta vízzel, töröljük át őket egy tiszta konyharuhával, és voilá...csillognak, villognak.



Nektek van egyéb tippetek, hogyan tisztíthatjuk őket? 

2016. január 17., vasárnap

Hogyan tisztítsuk a sminkecseteinket?



A jól bevált ecetet használjuk itt is.
Kell hozzá:

  • egy rész ecet
  • egy rész víz
  • egy csepp baba sampon 
Egy pohárban keverjük el az ecetet a vízzel,
cseppentsünk bele baba sampont, ezt azért, hogy az ecsetek megtartsák puhaságukat. Hagyjuk pár percet míg kioldódik a sok festék...fúúú, hogy néz ki a víz.
Vegyük ki, és meleg víz alatt mossuk még át. Nyomjuk ki belőle a vizet és hagyjuk megszáradni a levegőn.
Olyan mintha új lenne, megtartotta a tulajdonságait.

Heti menü / Miért jó ha előre tervezünk?


     Neked is örök fejfájást okoz, hogy már megint mit főzzél? Úgy érzed, mindig csak ismétlődnek a fogások? Azon gondolkodol egész nap, hogy holnapra mit főzzél? Mi van a hűtőben, mit kell venni? Aztán nekikezdenél, de csak hiányzik hozza valami?!
     Ha előre össszeállítod a következő heti listát, nem csak időt spórolsz magadnak, de pénzt is, és megkíméled magad a stressztől is.

Miért jó neked az előre tervezés?

  1. Időt spórolsz, nem csak a kiterveléssel, hogy másnap mi legyen ebédre, hanem azzal is, hogy nem kell a hét közepén rohangálj az üzletbe egy tejfölért, egy gombáért vagy bármiért amit elfelejtettél. Vasárnap este 10 perc alatt össze tudod állítani a heti menüt, és a bevásárló listát hozza.
  2. Pénzt spórolsz, mert tudatosan vásárolsz, csak azt veszed meg ami a listádon van, és ami a menühöz szükséges. Nem jársz potyába hétközben az üzletekbe, így nem csábulsz el.
  3. Nem végzi az étel a kukában! Ha tudod mit fogsz főzni, tudod mit kell vegyél, se többet, se kevesebbet, így nem kerül étel a kukába, mert elromlott, vagy megkezdted és nem ürült ki. Másfelől pedig mielőtt megtervezed a listát, megnézed mi van a hütőben, mit kell minél hamarabb felhasználni, és aszerint állítod össze a következő heti menüt.
  4. Változatosabban étkezel! Ha szánsz időt arra, hogy kigondold mi mindent fogsz főzni jövő héten, akkor nem ér utol az a hiba, hogy hirtelen ötlet hiány mondjuk szalmakrumpli kerüljön minden este az asztalra.

Hogyan kezdj neki?
  1. Döntsd el, mennyire előre akarod tervezni? Egy hétre, egy hónapra? Én az egy hetest ajánlom, mert időközben még sok minden változhat.
  2. Melyik étkezéseket tervezed meg? Ebédet vagy vacsorát, vagy mindkettő, esetleg a reggeliket is szereted megszervezni?
  3. Nézd meg a határidőnaplótokat, a gyerekek programját arra a hétre. Ha egyik napra sok program van, teendőtök, akkor arra a napra valami egyszerűt tervezz be.
  4. A recepteket tartsd egy helyen,így könnyen átlapozhatod ötletek után keresgélve. Itt egy jó ötlet a receptek rendszerezésére. Fűzd le mappába, színes választó lapokkal rendszerezd őket téma szerint.
  5. Ha megírtad a menüt, tedd jó látható helyre, hogy lásd, ha azelőtti este ki kell olvassz valami húst például, vagy elő kell készíts valamit.

     Ha a képre kattintasz, ingyen letöltheted ezt a heti menü összeállításához szükséges listát. Nyomtasd ki, töltsd ki, tervezd meg a hetet, rakd ki a hűtőre, és máris szervezettebben indul a heted.

2016. január 12., kedd

Hogyan tegyük puhává ruháinkat öblítő nélkül?


  


     Sokan szívesen használnak öblítőt a mosáshoz, mert finom, puhák, illatosak lesznek a ruhák. Valamikor én is "masszív" használója voltam, míg rá nem jöttem, hogy milyen veszélyes anyagokat tartalmaznak, és hogy ez árthat a kisbabámnak. 


    "A textilöblítők túlnyomó többsége kationos felületaktív anyagok és víz emulziója. Ezek a felületaktív anyagok lehetnek állati vagy növényi eredetűek, de akár kőzetekből is kinyerhetik őket.
Működésük lényege, hogy lerakódnak a textilszálakra, amitől puhábbnak és jobb illatúnak érzed a ruhát. A bőröddel érintkezve azonban könnyen előfordulhat, hogy allergiás reakciót váltanak ki.
     Azt, hogy az illat hosszú ideig megmaradjon, a gyártók különböző fixálószerekkel érik el, ám nem feltétlenül egészséges, ha napokon át szagolgatod a ruhaneműkből kiáradó illatanyagokat.
     Ezek a vegyületek ugyanis hosszú távon növelik az asztma és más légúti megbetegedések kockázatát az arra érzékenyeknél." (Forrás. Femina.hu)
      A reklámok nap mint nap súlykolják belénk, hogy megvegyük az édes "kis macis" vagy a trópusi erdő illatú öblítőket, azon kívül a vízlágyító termékeket is , hogy "tovább éljen a mosógépünk". Ezekre pedig nem más a megoldás mint az ecet. Vízlágyító, fertőtlenítő, tisztító egyben, és még puhaságot is ad a ruháknak. Nem a "kis macis" puhaságot, de igyekszik. Ha félsz, hogy ecet szagú lesz minden, alaptalan, mert nem literszámra kell beletölteni, azonkívül, cseppenthetsz pár csepp illóolajat is, és kész is a házi öblítőd.

Hogyan használjuk?
  • fél csésze ecetet oldjunk fel fél csésze vízben, cseppentsünk bele párat az illóolajból, és töltsük az öblítős rekeszbe.
  • Almaecetet is használhatunk!
  • Ha vízkő ellen szeretnénk , töltsünk a mosóporos rekeszbe fél liter ecetet és üresen járassuk ki egy rövid programon a mosógépet. Ezt évente megismételhetjük. Fertőtlenít is.
Plusz egy tipp:
  • Ha fehéríteni szeretnénk ruháinkat klór nélkül, adjunk a mosáshoz fél csésze szódabikarbonátot.

Csináld magad narancsos testradír/ Egy kis kényeztetés nekünk



     A legegyszerűbben elkészíthető dolgok közé tartozik, mégis az üzletből vesszük meg, ahol még drágább egy testradír mint egy testápoló. Otthon nem kell hozzá más mint kis cukor, olivaolaj és valami citrusgyümölcsnek a héja. Az illata isteni lesz, és bársonyossá varázsolja a bőrünket. Teljesen természetesen!

Hozzávalók:

  • egy bögre cukor
  • egy fél bögre olivaolaj (kicsit kevesebb is mehet, hogy ne legyen túl híg)
  • egy narancs vagy citrom lereszelt héja
Összekavarjuk és kész is. Egy befőttesüvegben vagy tálkában tároljuk.

2016. január 11., hétfő

Hogyan tároljuk az alsóneműket és zoknikat?

 

        Jó nagy kupi tud lenni a fehérneműs fiókunkban, az biztos. Ma megmutatom, hogyan tudjuk rendszerezni alsóneműinket, hogy fenntmaradjon a rend, és helyet is spóroljunk.

A női részleg :)

A férfi részleg :)
    Sokáig nálam is a jól betanult módszer szerint voltak a zoknik hajtogatva, de rájöttem, hogy így sokkal több helyet foglalnak el, ha kicsi volt a fiókom alig tudtam becsukni.

A régi módszer
     Az alsóneműknél az zavart mindig, hogy hogyha egymásra tettem őket , és nekem aznap éppen a legalsót volt kedvem felhúzni, mindig össze rendetlenítettem. Az új módszerrel látom, hogy melyik hol van, és egyből ki tudom venni.
    Ha valakinek nincs külön erre szánt fiókja, az vegyen egy cipősdobozt, és abban is ugyanilyen jól meg lehet oldani a problémát.
     Lássuk is akkor, hogyan tudjuk összehajtogatni és tárolni a zoknikat és alsóneműket?

A női fiók:

  • A sima bugyikat én így hajtogatom, de csinálhatjuk úgyis mint a férfiakét


    Felcsavarjuk
  • A tangákat, hát bevallom őszintén, inkább ne vesződjünk vele sokat, főleg ha minél kisebbb méretet hordunk, tűrjünk egyet rajta, vagy csak tegyük egymás háta mögé.
  • A zoknikat háromba hajtva rakjuk el:


A férfi fiók:
  • A bugyik hajtogatása:


    Megfordítjuk





  • A boxerek hajtogatása:





  • A zoknik ugyanúgy mint a nőknél, de ha nagyon magasszárú a zokni, én így hajtogatom:




                                           

     Voilá! Ezt persze lehet szín szerint is szortírozni, vagy elválasztani egy "fallal" őket, külön kis rekeszeket csinálni....mindenkinek ahogy jól esik. A lényeg, hogy rend legyen, igaz? 
       Nektek milyen módszer vált be?