Amire szükséged van: 2 luftballon, 1 gyertya, gyufa, víz
A kísérlet: Fújd fel az egyik luftballont, tartsd a láng fölé, hogy bebizonyítsd, hogy a lufi a lángtól fel fog robanni.
Ezután a másik lufit töltsd meg vízzel, majd újra a láng fölé tartva meglátod, hogy ebben az esetben a lufi ellenáll a tűznek.
Magyarázat:
A lufiban lévő víz elnyeli a láng által leadott hőt, és így a lufi nem ég meg.
Amire szükséged van: műanyag zacskó, pár ceruza, víz
A kísérlet: Tölts meg egy zacskót félig vízzel, majd szúrd át a ceruzákat rajta.
Magyarázat: Ha beleszúrod a ceruzákat azelőtt, hogy megtöltenéd vízzel, akkor a víz kiszivárog a lyukakon. Viszont ha akkor szúrod át őket rajta, ha már megtöltötted vízzel, egyáltalán nem fog szivárogni. A magyarázat erre nem más, mint hogy a műanyag zacskó ha megsérül, a benne lévő molekulák szorosan egymásmellé tömörülnek, így a zacskó megfeszül a ceruza körül, és nem engedi ki a vizet.
Amire szükséged van: 4 pohár vízzel teli, 4 féle ételszínezék, pár káposzta levél
A kísérlet: A vízzel töltött poharakba cseppencs különböző ételszínezékeket, majd állítsd bele a káposztaleveleket. Hagyd úgy éjszakára. Következő reggel gyönyörű káposzta levelek fognak várni.
Magyarázat: A növények felszívják a vizet, vele együtt a festéket is. Ezt hívják kapilláris hatásnak amelynek során a víz eljut a legapróbb erekig is megszínezve azt. Ugyanez történik a virágokkal, és a fákkal is.
A kísérlet: Vegyél egy pohár sima tiszta vizet, majd óvatosan tedd bele a tojást. A tojás le fog szállni a pohár aljába. Majd egy vegyél egy másik poharat, tölts bele meleg vizet és oldj fel benne 4-5 teáskanál sót, hagyd, hogy hűljön ki a víz. Utána óvatosan tedd bele a tojást. Ez alkalommal a tojásnak lebegnie kell a víz felszínén.
Magyarázat: A kulcs itt a molekulák sűrűssége. Az átlagos sűrűssége egy tojásnak jóval nagyobb mint a sima víz, ezért leereszkedik a pohár aljára. A sós víznek a sűrűssége viszont sokkal magasabb mint a tojásnak, ezért úszni fog a felszínén.
Amire szükséged van: gyufa, zseblámpa
A kísérlet: Gyújtsál meg egy gyufát, majd tartsd a faltól kb 10-15 cm-re. Világíts rá egy zseblámpával. Látni fogod, hogy csak a kezed és a gyufa árnyéka jelenik meg a falon, a láng nem fog látszani.
Magyarázat: A tűznek nincs árnyéka, mivel nem úgy engedi át a fényt magán, mint a többi fizikai anyag.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése