Image courtesy of punsayaporn at FreeDigitalPhotos.ne |
Korábban írtam arról, mennyire fontos követnünk a kiadásainkat, hiszen csak így leszünk tisztában a saját pénzügyi helyzetünkkel, és megóv attól, hogy többet költsünk, mint amennyit keresünk. Már 2-3 hónap kiadásainak pontos nyomon követése is rengeteg pozítivumot hoz a családi kassza működésében.
Töltsd le a táblázatot a képre kattintva |
- Átlátod az eddig elkövetett hibákat, a túlzott kiadásokat jelentéktelen dolgokra.
- Látni fogod, hol tudsz lefaragni a költésekből.
- Ha tudatosan vezeted a költégvetésedet, még spórolni is tudsz vele.
- Segít elérni a céljaidat, az álmaidat.
Ha már nyomon követed a kiadásaidat legalább 2 hónapja, a következő lépés, hogy kezedbe vedd "a sorsodat" és megtervezd a család költségvetését.
Ezzel látni fogod pontosan mennyi a bevételed, kiadásod egy hónapban, kereteket tudsz szabni a kategóriáknak /élelem, ruházat stb/, és végül úgy tervezheted meg a költségvetést, hogy remélhetőleg még félre is tudjál tenni a pénzből.
Ezzel látni fogod pontosan mennyi a bevételed, kiadásod egy hónapban, kereteket tudsz szabni a kategóriáknak /élelem, ruházat stb/, és végül úgy tervezheted meg a költségvetést, hogy remélhetőleg még félre is tudjál tenni a pénzből.
Lépések a családi költségvetés megtervezéséhez
- A kiadások pontos vezetése, hogy ismerd a havi költségeidet.
- A bevételek vezetéséről se feledkezz el.
- Vegyél egy lapot, készíts kategóriákat a különböző kiadásoknak:
1. Fix költségek/Számlák: ezeket elsőként kell kifizetnünk a bevételből.
Havi számlák: Áram, Víz, Gáz, Fűtés, Telefon, Tv, Internet, Törlesztés, Házbér stb.
Éves számlák: Házadó, Kocsiadó, Biztosítások stb.
2. Változó kiadások, ezek változnak általában minden hónapban, meg egyénfüggő is.
- Élelem
- Ruházat
- Kozmetikumok
- Háztartási szerek
- Szórakozás
- Gyerek
- Benzin/ Közlekedés stb.
3. Váratlan kiadások, amiken mindig elcsúszik a dolog, márpedig váratlan kiadások mindig vannak, ezzel számolni kell, különben sóhajtozunk, hogy már megint....A költségvetés megtervezésében talán az egyik legfontosabb, hogy felírjuk, mik lehetnek a váratlan kiadások / csak útmutatólag, hogy tartsunk hozza a dolgokhoz/, és mindenképp szánnunk kell neki egy tőke alapot.
Mik érhetnek váratlanul? Nem csak rossz értelemben, lehet az egy kiruccanás is, amit nem terveztünk be. :)
- Betegség, orvos, gyógyszerek
- Autó javítás
- Elromlott elektronikai cuccok
- Ház felújítás
- Ajándékok, bulik, esküvő stb.
- Nyaralás, kirándulás stb.
4. Ha felírtad a kategóriákat, ellenőrízve az elmúlt hónap kiadásait, írd fel melléjük az elköltött összeget.
5. Az éves költségeket oszd le 12 hónapra, és ezt az összeget is tedd hozzá a havi számla költségedhez.
6. Add össze a fix költségek és a változó költségek összegét. Ezt vondd ki a havi bevételedből. Meglátod mennyi maradt, most vondd ki az elmúlt hónap váratlan kiadásainak összegét. Ezzel meglehet, hogy mínuszban leszel. /Ez a baj a váratlan kiadásokkal, könyörtelenül lecsapnak, lehet olyan hónap amikor megúszod, de lehet a következőben akkora kiadásod lesz, hogy vagy a letett pénzedből kell elvegyél, vagy a fizetéseddel leszel mínuszban./ Ezért nagyon fontos a költségvetés megtervezésénél csinálni egy alapot ezeknek, és minden hónapban szánni rá egy bizonyos összeget, egyéntől függően.
7. Mostmár látod egy hónap mérlegét. Merre billen?! Az átlag többségnek a mínuszok irányába. De nem kell ez így legyen.
Hogyan javíts a havi költségvetéseden?
- Nézd át alaposan a listádat!
- Mondhatnám, hogy a fix költségeken nem kell sokat agyalni, mert azok vannak és kész, de itt is tehetünk pár dolgot, hogy lefaragjunk a számlákból. Tudatos odafigyeléssel spórolhatsz a vízen, áramon, telefonon. Utána érdeklődhetsz, tudsz-e olcsóbb biztosításokat kötni/ általában mindig!/
- Nézzd át a változó kategóriát. Ha úgy látod, sokat költesz valamelyik csoportban, gondolkodj el, hogyan tudnál egy szűkebb keretet szabni nekük. Itt van például az élelem. Nem buzdítok arra senkit, hogy megvonja a kaját magától, mert ha még azon is spórolunk, akkor miért élünk, igaz? De nagy odafigyeléssel, tervezéssel, abszolút le tudod faragni az élelemre költött összeget, anélkül, hogy túlságosan is megvonnád magadtól a jót.
- Mindenképp meg kell állapítanod egy havi keretet a kategóriáknak. Keret nélkül, ugyanúgy továbbra is káosz marad. Lesznek hónapok mikor túl léped azt az összeget, ebben biztos vagyok, de kell egy táppont, amihez minden erőddel ragaszkodnod kell.
- Fussd át az elmúlt hónapok váratlan kiadásait, és annak alapján határozz meg egy összeget, amit minden hónapban a váratlan kiadásokra raksz félre. Lehet, hogy 2 hónapig nem lesz, de lehet 1 hónapban azt a 2 hónapit fel kell használd.
- Addig vagy képtelen szűkíteni a kereteket, míg nem a hónap végi egyenleged nulla vagy pozitív marad..:)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése